YÖS İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

YÖS İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

YÖS İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

YÖS’e Kimler başvurabilir?

Aklınıza takılan sorulara YÖS ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular yazımızdan cevap bulabilirsiniz

  1. Yabancı uyruklu iken sonradan Türk vatandaşlığı alan ve çifte vatandaşlar
  2. Türkiyede doğan ve Türk vatandaşı olanların geçici vatandaşlıktan çıkma usulü ile YÖS’e başvuru yapabilirler.
  3. Türkiyede doğan ve ilk uyruğu Türk Cumhuriyeti olan çifte vatandaşların ortaöğreniminin tamamını KKTC hariç yabancı ülkedeki okullarda tamamlayanlar. (Bu okulların yabancı ülkedeki Türk okulu olması sınava girmeye engel değildir.)
  4. Türk vatandaşı olup ortaöğreniminin tamamını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde tamamlayanlar hariç başka bir yabancı bir ülkede tamamlayanlar. Ve ayrıca Türk vatandaşı olup ortaöğreniminin tamamını yabancı bir ülkedeki Türk okullarında tamamlayanlar.
  5. Kuzey Kıbrıs vatandaşı olup orada ikamet eden ve ortaöğrenimini orada tamamlayanlar, GCEAL sınav sonuç belgesine sahip olanlar ve ayrıca 2005-2010 yılları arasında başka bir ülkede okuyan ve GCE AL sınav sonucuna sahip olan öğrenciler.

YÖS’e Kimler Başvuramaz

  1. Türk vatandaşı olup ortaöğreniminin tamamını Türkiye’de ve Kuzey Kıbrısta tamamlayanlar. (Bu vatandaşlar geçici vatandaşlıktan çıkma usulü ile sınava başvuru yapabilir. Ayrıca Yukarıda ki 4. Madde de olan KKTC vatandaşları da başvuru yapabilir.)
  2. Türkiye’deki herhangi bir yabancı okul bitirenler ile büyükelçiliklere bağlı okul bitirenler.

YÖS ile ilgili sıkça sorulan sorular YÖK tarafından her an değiştirilebilir, bu sebeple matematikbitmistir.com sorumluluk kabul etmez.

Sorularınıza cevap bulamadıysanız iletişime geçebilirsiniz.

Buradan da ozelders.com’daki profilime ulaşabilir, yorumları okuyabilirsiniz.

Mustafa Hoca, 15 yıldır Matematiğin içerisinde olan uzman bir öğretmendir. 6 yılını kesintisiz olarak Milli Eğitim’de geçirmiş, daha sonrasında çeşitli dershanelerde ve derneklerde Matematik eğitimi vermiştir. Ayrıca 2015 yılında, 120 saatlik Eğitim Koçluğu Sertifikası da almıştır. Matematik dersi vermenin yanı sıra, öğrencilerine eğitim koçluğu da yapmaktadır. Tüm bunların yanı sıra, Mustafa Hoca evli ve bir çocuk babasıdır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir